Jak dobrać długość pasa oraz wszystko, co musisz o nich wiedzieć 1
Jak dobrać długość pasa oraz wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Który pas mam wybrać?

W zależności od trenowanej sztuki walki wybieramy odpowiedni pas do kimona. Najpopularniejszym wyborem jest pas gładki, stosowany np. w judo, czy tradycyjnych stylach karate. Możemy też sięgnąć po pas z wyhaftowaną nazwą stylu, np. pas z haftem karate kyokushin, pas z haftem karate-do, pas z haftem taekwondo itd. W większości styli sztuk walki przejściowe stopnie zaznacza się belkami na krańcu pasa. Polecamy naprasowywane belki na pas naszej produkcji - jest to sposób o wiele szybszy, niż ręczne ich naszywanie. W judo dla dzieci stosuje się tak zwane pół-pasy, czyli pasy z lamówką, symbolizującą drogę przejściową z jednego koloru w następny.

 

 

 

Mój pierwszy pas - jak dobrać jego długość?  

W poniższej tabeli przedstawiamy orientacyjne wartości, jak dobrać pas właściwej długości. Zakładamy, że obwiązujemy się pasem dwukrotnie - jest to sposób obowiązujący w znakomitej większości sztuk walki.

długość pasa obwód w pasie
220cm do ok. 55cm
240cm 50-65cm
260cm 60-75cm
280cm 70-95cm
300cm 90-105cm
320cm 100-120cm

 

 

  

Wyjątek stanowi np. Taekwondo. Tam obwiązujemy się pasem jednokrotnie i trzeba mieć to na uwadze dobierając inaczej jego długość.

 

Jak wiązać pas?

Sposób wiązania pasa różnią się od siebie. Najczęściej zależą od przyjętych w danym stylu lub szkole zasad, dlatego najlepiej poprosić o pomoc trenera. 

 

Pasa z reguły się nie pierze. Symbolizuje to trud włożony w dotychczasowe treningi.

Komentarze do wpisu (1)

8 maja 2018

Pas dobiera się do "gi". Kimono to tradycyjny japoński strój ;)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl